- Komerční sdělení -zeny
- Komerční sdělení -ženy
ZdraviePrvýkrát to nemusí zaiskriť a psychiater sa väčšinou veľmi...

Prvýkrát to nemusí zaiskriť a psychiater sa väčšinou veľmi nerozpráva.

-

- Komerční sdělení -aktuality

Ženy sa zverujú, čo ich prekvapilo, keď vyhľadali pomoc pre dušu
Množstvo ľudí s psychickými problémami či duševným ochorením v populácii narastá. Na čom sa výraznou mierou podpísala aj pandémia covid-19. Ani vyhľadanie odbornej pomoci však v mnohých prípadoch hneď nepomôže – s psychológom je to ako s partnerom. Na prvý pokus sa nemusí zadariť.
Výskyt duševných ochorení sa u dospelej populácie v SR dlhodobo pohybuje nad 20%. Vedci z Národného ústavu duševného zdravia v máji 2020 zistili, že toto číslo vzrástlo v súvislosti s pandémiou covid-19 dokonca na 30 %. Častejšie sa u ľudí vyskytujú najmä úzkostné poruchy, ale aj depresie či poruchy správania spôsobené užívaním alkoholu.

Aj napriek tak vysokým číslam sa ukazuje, že duševné ochorenia sú v Českej republike stále opradené mýtmi a stigmami. Na to upozorňuje napríklad server Strážny pes. Pre ľudí, ktorí predsa len zoberú odvahu a rozhodnú sa vyhľadať odbornú pomoc, môže byť nápomocné rozlišovať medzi psychológom a psychiatrom.

Psychológ má humanitné vzdelanie, najčastejšie je absolventom filozofickej fakulty. Nepredpisuje lieky a lieči rôznymi terapeutickými postupmi. Veľakrát sa psychológovia zameriavajú na určité oblasti, ako je napríklad detská psychológia, fóbie a pod. Riešia treba hľadanie zmyslu života, nájdenie šťastia a podobné otázky.

Psychiater má vyštudovanú medicínu, je teda lekárom. Môže predpisovať lieky. Pomáha hlavne ľuďom s ťažšími formami depresií, schizofrenikom a pod. Obracajú sa naň skôr ľudia so závažnejšími duševnými chorobami a poruchami.

Psychológ by mal poznať, kedy klientovi odporučiť návštevu psychiatra a psychiater by mal okrem medikácie byť schopný odporučiť aj terapiu. Často ide teda o spoluprácu týchto dvoch profesií.

Očakávania pacientov týkajúce sa prístupu psychológov a psychiatrov však často narážajú na odlišnú realitu. Štyri ženy sa nám zverili, čo ich na návšteve psychológa či psychiatra najviac prekvapilo. A pokiaľ sa aj vy chystáte vyhľadať odbornú pomoc, možno vám ich skúsenosti pomôžu lepšie sa zorientovať alebo to nevzdávať po prvej neúspešnej návšteve.

Erika
Psychiatra som vyhľadala preto, že už niekoľko rokov zápasím s poruchou príjmu potravy, konkrétne s prejedaním. Milá pani doktorka sa ma spýtala na niekoľko základných vecí a hneď na prvej schôdzke mi predpísala ľahké antidepresíva. Z tých som síce mala lepšiu náladu, ale so záchvatmi prejedania mi nepomohla. Stále som čakala, kedy sa nejako začneme venovať mojej duši, ale na každej kontrole som strávila tak päť minút a akurát mi bolo upravené dávkovanie. Až neskôr som zistila, že rozprávať sa so mnou bude psychológ a že sa musím niekoho takého nájsť. Mrzí ma, že mi psychiatrička nikoho sama od seba neodporučila. A že som na túto možnosť musela prísť sama.

Lenka
Keď ma trápili ľahké úzkosti a pocit, že som v živote stratila smer, kamarátka mi odporučila svojho známeho psychológa. Hneď na druhom sedení mi ale bolo jasné, že toto nebude fungovať. Neviem prečo, ale ako muži som sa mu nedokázala otvoriť. Našťastie som sa mu zverila a on povedal, že to nie je žiadny problém, že niektorí ľudia hľadajú psychológa na niekoľko pokusov, kým im niekto skutočne nesadne. Odporučil mi svoju kolegyňu, ja som prešla k nej a hneď som sa cítila uvoľnenejšia a bola som schopná sa jej zveriť so svojimi vnútornými obavami. Docela ma upokojilo, že to jednoducho nemusí vyjsť na prvý pokus a že nie som iba nejaké spovykané dievča, čo si vymýšľa.

Vera
Mňa najskôr prekvapilo, koľko si účtujú. Dajú sa nájsť psychológovia aj na poisťovňu, ale keď som zistila, aké sú čakacie lehoty, radšej som si našla súkromnú osobu. Aj keď 800 Sk za sedenie ma veľa bolelo. Ale nebolo to jediné. Prekvapila ma aj skutočnosť, ako veľmi psychicky bolelo samotné sedenie. Prirovnala by som to k tomu, keď niekto cvičí a buduje si svalovú hmotu. Tiež cíti každý sval. Pracovať na sebe, odhaľovať najhlbšie veci svojej duše a dozvedať sa o sebe často nepríjemné veci jednoducho bolí. Ale spätne musím povedať, že som rada, že som vydržala. Psychologička mi nastavila zrkadlo a veľmi mi pomohla. Z jedného sedenia týždenne sme sa teraz dostali na jedno mesačne. Je to skôr také udržiavacie, rada sa porozprávam s niekým nezávislým.

Kamila
Ja bohužiaľ nemám pozitívnu skúsenosť. Vyskúšala som niekoľko psychológov a žiadny mi nesadol, asi mi jednoducho nevyhovuje prístup, kedy sa človek s človekom rozpráva. Môj stav ale nebol nijako vážny a ja som zistila, že si môžem pomôcť aj inak. Na internete som našla metódu EFT, ktorá pracuje s poklepávaním na akupresúrne body. Došla som si k odborníčke na zaškolenie a odvtedy ju vykonávam sama – pomáha mi v ťažších situáciách života, hodí ma do pokoja a vďaka nej sa viem lepšie vyrovnať s tým, čo život prináša.

Mohlo by se vám líbit

Chcete si doma vytvoriť krásny účes? Použite teplovzdušnú kefu či trojkulmu

Mať účes, ktorý je slušivý a podčiarkuje krivky tváre, by mala mať každá žena. Preto by mala zájsť aspoň...

Kos

Kosy sú fascinujúce vtáky, ktoré sa vyskytujú v rôznych prostrediach od lesov až po mestské oblasti. Patria medzi najobľúbenejšie...
- Komerční sdělení -zpravy

Trápite sa s akné? Na vine môže byť hormonálna nerovnováha.

S akné sa najčastejšie stretávame v puberte. V dnešnej dobe, ale existuje veľké množstvo žien, ktoré s ním zápasí aj v dospelosti. Niekedy...

Už jste četli?

Chcete si doma vytvoriť krásny účes? Použite teplovzdušnú kefu či trojkulmu

Mať účes, ktorý je slušivý a podčiarkuje krivky tváre,...

Kos

Kosy sú fascinujúce vtáky, ktoré sa vyskytujú v rôznych...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje