- Komerční sdělení -zeny
- Komerční sdělení -ženy
ZdraviePasívne fajčenie ohrozuje našich zvieracích kamarátov: hrozí im rakovina...

Pasívne fajčenie ohrozuje našich zvieracích kamarátov: hrozí im rakovina či dýchacie problémy

-

- Komerční sdělení -aktuality

Riziko vplyvu pasívneho fajčenia na svojich domácich miláčikov si neuvedomuje 40 percent českých fajčiarov. Vyplýva to z aktuálneho výskumu Instant Research IPSOS na vzorke 1050 respondentov. Pritom pre väčšinu fajčiarov by zdravie ich zvieracieho kamaráta bolo dôvodom prečo „típnuť“ poslednú cigaretu v živote.
Česi tradične patria k európskym rekordérom v podiele domácností, ktoré obývajú spolu s ich majiteľmi aj psy a mačky – nájdeme ich v takmer polovici českých domácností. Pokiaľ ide o domovy fajčiarov, zvieratá sú často vystavené negatívnym dôsledkom pasívneho fajčenia, teda predovšetkým nebezpečnému cigaretovému dymu. Tretina fajčiarov cigariet totiž stále fajčí v priestoroch, ktoré zdieľajú so svojimi miláčikmi a 40 percent fajčiarov, ktorí domácich miláčikov vlastnia, nevedia, že fajčenie môže mať negatívny vplyv na ich zvieracieho kamaráta.

„Riziko pasívneho fajčenia pre domácich miláčikov je často podceňovanou témou,“ hovorí MVDr. Anna Šrenková z veterinárnej kliniky VETINO Jaggy Praha. „Nielen, že sú zvieratá v domácnosti fajčiarov zaťažené pasívnym fajčením, ale pevné čiastočky dymu priľnavé na okolitých predmetoch sa usadzujú aj v ich srsti. Pri bežnej hygiene, keď sa zviera líže, sa tieto škodlivé častice dostávajú do tela. Nejedna štúdia preukazuje zvýšené riziká vzniku rakoviny dutiny nosovej, pľúc i lymfatických uzlín u zvierat fajčiarov. Pre zvieratá, ktoré trpia nejakým respiratórnym ochorením (najmä u krátkolebých plemien je to astma, zúžená priedušnica, bronchitída), môže vdychovanie dymu viesť k zhoršeniu dýchacích ťažkostí,“ varuje MVDr. Anna Šrenková.

Zdravie maznáčika je dôvodom prečo štípnuť cigaretu

Tvárou v tvár informáciám o rizikách pasívneho fajčenia pre našich domácich miláčikov sme však ochotní urobiť zmenu. Vyplýva to z ďalšieho zistenia aktuálneho výskumu na tému znalosti Čechov o negatívach dopadu fajčenia na domácich miláčikov. 34 percent opýtaných fajčiarov považuje negatívny vplyv fajčenia na zdravie zvieraťa za dôvod, prečo by sa pokúsili prestať fajčiť cigarety a 40 percent by kvôli svojim štvornohým kamarátom prešlo na menej rizikové bezdýmné alternatívy, ako sú elektronické cigarety alebo napríklad zariadenia na nahrievaný tabak IQOS. „Aj pre našich zvieracích kamarátov je každá, preukázateľne menej škodlivá alternatíva rozhodne lepším riešením ako pokračovanie v fajčení cigariet,“ uviedla MVDr. Anna Šrenková (www. uveterinarky.cz).

Zdravotná poisťovňa PZP Vám zaručí kvalitné poistenie na cesty.

Pokiaľ sa o negatívach pasívneho fajčenia na naše domáce zvieratá dozvieme, chceme to riešiť a tieto informácie šíriť ďalej. Pre štvrtinu opýtaných sú takéto informácie dôvodom, prečo tému prebrať s veterinárnym lekárom, pätina ho chce diskutovať s členmi rodiny a 16 percent by takéto informácie považovalo za dobré zdieľať a riešiť s ostatnými majiteľmi domácich miláčikov.

Najčastejšie zdieľajú domácnosti s českými fajčiarmi psy – majú ich dve tretiny z tých, ktorí vlastnia domáceho maznáčika. Polovica má potom za „parťáka“ mačku. Takmer 15 percent fajčiarov chová doma hlodavce. A relatívne častí spoločníci sú tiež exotickí vtáci (10 percent).

Rakovina ústnej dutiny u mačiek, u psov rakovina pľúc

Mačky, ktorých majitelia fajčia, sú vystavené zvýšenému riziku rakoviny ústnej dutiny a lymfatických uzlín. Na vine sú pevné častice, ktoré vznikajú spaľovaním tabaku a usadzujú sa v kožuchu mačiek. Mačky venujú pomerne veľkú časť dňa jeho „údržbe“, pri ktorej olizujú srsť a pritom zjedia tieto škodlivé pevné častice, ktoré u nich môžu vyvolať rakovinu. Toto veľké riziko si však uvedomuje iba necelých 20 percent majiteľov mačiek. Ostatní o tom vôbec nevedia alebo ich ani nenapadlo o tom premýšľať.

Mohlo by se vám líbit

Chcete si doma vytvoriť krásny účes? Použite teplovzdušnú kefu či trojkulmu

Mať účes, ktorý je slušivý a podčiarkuje krivky tváre, by mala mať každá žena. Preto by mala zájsť aspoň...

Kos

Kosy sú fascinujúce vtáky, ktoré sa vyskytujú v rôznych prostrediach od lesov až po mestské oblasti. Patria medzi najobľúbenejšie...
- Komerční sdělení -zpravy

Trápite sa s akné? Na vine môže byť hormonálna nerovnováha.

S akné sa najčastejšie stretávame v puberte. V dnešnej dobe, ale existuje veľké množstvo žien, ktoré s ním zápasí aj v dospelosti. Niekedy...

Už jste četli?

Chcete si doma vytvoriť krásny účes? Použite teplovzdušnú kefu či trojkulmu

Mať účes, ktorý je slušivý a podčiarkuje krivky tváre,...

Kos

Kosy sú fascinujúce vtáky, ktoré sa vyskytujú v rôznych...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje