Okrídlené príslovie, že pes je najlepší priateľ človeka, platí v Českej republike možno ešte o niečo viac ako inde. Pre väčšinu ľudí je psí miláčik právoplatným členom rodiny. Rebríčky obľúbenosti jednotlivých rás sa počas posledných rokov dosť menia. Niekto vsádza v prípade výberu rasy na osvedčenú klasiku, niekto chce byť čo najviac originálny. Vedeli ste ale, že existujú psy, ktorých je na svete iba pár zástupcov?
Vyberať plemeno môžete podľa mnohých kritérií. Podľa povahy, veľkosti aj čisto podľa vzhľadu. Niekto preferuje psíka s rodokmeňom, pretože nechce podporovať množiarne, niekto dá radšej domov voříškovi z útulku. Ak by ste ale chceli mať maznáčika, akého nemá pravdepodobne nikto široko ďaleko, pravdepodobne by ste museli siahnuť do radov týchto vzácnych psích plemien.
Nórsky lundehund
Nórsky lundehund bol vyšľachtený na ostrovoch Varoy a Rost v severnom Nórsku špeciálne pre lov papuchalkov. Ako jediný zo psích plemien má na oboch pároch končatín šesť prstov. Jeho šiesty prst mu napomáhal pri love udržiavať rovnováhu a schopnosť pohybovať sa na útesoch, zatiaľ čo vďaka zložiteľnému uchu sa psovi do zvukovodov nedostala voda. Tieto schopnosti potreboval preto, aby mohol vyberal papuchalky z hniezd, nachádzajúcich sa hlboko v útesoch. Po mnoho rokov bol v Nórsku držaný v izolácii od ostatných psov, preto sa zachoval takmer pôvodný vzhľad plemena. Jeho predkovia dodnes nie sú známi. V Nórsku sa mu hovorí „vtáčí pes“. Vo svete je iba okolo 2 tisíc jedincov.
Činuk
Táto veľmi známa rasa bola vyšľachtená v 20. rokoch v USA. Cieľom bolo vyvinúť silného a ťažného psa. Otcom plemena bol dobrodruh a polárny prieskumník Arthur Treadwell Walden z New Hampshire. Prežil skutočne divoký život – v roku 1896 sa ako dvadsaťštyriročný vydal na Aljašku na Klondike, kde práve vrcholila zlatá horúčka. Šesť rokov sa tu potĺkal ako prospektor, drevorubač, plavič dreva a hlavne ako „vodič“ psích záprahov. Tomuto odboru úplne prepadol, a tak keď sa vrátil domov do Nového Anglicka, dal si za cieľ založiť si vlastný chov ťažných psov. Walden začal od koreňa tým, že sa rozhodol vyšľachtiť nové plemeno psa – začal tak krížiť mastify a grónske husky (informácie sa rôznia) a získal šteňatá, ktoré sa vyznačovali skvelými vlastnosťami v ťahu a zároveň mimoriadne priateľskou povahou. V roku 1981 už však existovalo iba 11 čistokrvných zástupcov činukov. Našťastie sa ich podarilo zachrániť.
Otterhund
Je v slovenskom jazyku známy pod názvom vydrař. Je to silný veľký pes s hravou povahou a vyvinutými zmyslami. Vydrařovou zvláštnosťou sú plávacie blany medzi prstami, ktoré výrazne zvyšujú rýchlosť plávania vo vode. Má impozantnú, pekne modelovanú a nesenú hlavu s dlhými zavesenými ušami. Ma je porastené dlhšou srsťou. Chvost má vydrár vysoko nasadený a vždy nesený nahor, nikdy nesmie byť stočený na chrbte. Vydrař sa zaraďuje medzi veľmi staré lovecké plemená. Poznáme ho už z 12. storočia, ale do Veľkej Británie bol vo väčšom počte privezený až roku 1870, kedy začal byť šľachtený ako špecialista na lov vydier tak, aby vo vode vydržal čo najdlhšie. Toto plemeno chovali na svojich dvoroch celé generácie šľachticov, napríklad francúzsky kráľ Hendrych II. a kráľovná Elizabeth I, aby chránil ich záhrady pred vydrami. Dnes je na celom svete necelý 1 tisíc zástupcov vydrarov.
Levíček
Je veľmi vnímavý a snaží sa vytušiť a splniť všetky priania majiteľa. Levíček je skvelý domáci maznáčik, ktorý je veľmi hravý, inteligentný a od prírody šťastný. Pre svoju láskavú povahu je veľmi vhodný aj pre rodiny s malými deťmi. Jeho prirodzená inteligencia a hravosť ho predurčuje k úspechom v rôznych psích disciplínach. Rád sa naučí agility, tanec so psom alebo psiu poslušnosť. Vďaka svojej srsti, ktorá neleni a je považovaná za hypoalergénnu, je toto plemeno vhodné aj pre alergikov. Tento pes bude šťastný všade, kde je jeho pán, ale najvhodnejším životným prostredím je preňho byt.
Prvé zmienky o plemene spadajú do obdobia 15. storočia. Už vtedy boli podobne vyzerajúce psy zobrazované na rôznych tapisériách, kresbách a obrazoch. Levíček bol vždy chovaný ako spoločenský pes, ktorého hlavnou úlohou bolo tráviť čas v spoločnosti majiteľa. Bol veľmi obľúbený u bohatých ľudí a spoločenskej elity. V dnešnej dobe je registrovaných približne 300 levíčkov.
Kai Ken
Niekedy je nazývaný ako Tora inu alebo aj tigrie pes. Patrí k šiestim pôvodným japonským plemenám psov, a preto je aj v Japonsku chránený. Je veľmi obľúbeným a vysoko ceneným zvieraťom. Navyše je tento psík extrémne inteligentný a známy svojimi silnými, úzkymi väzbami s majiteľom.
Plemeno bolo pôvodne nájdené v horskej oblasti Japonska blízko hory Fudži v provincii Kai, kde bolo objavené v roku 1929. Tento inteligentný pes sa rýchlo stal známym lovcom a bol využívaný na prenasledovanie najrôznejších druhov zveri. Ide o silné, ostražité a agilné plemeno.