„Jedným z najdôležitejších pojmov pre fungovanie nášho organizmu je rovnováha – telo si vyžaduje určitú stálosť. Stálosť vnútorného prostredia alebo homeostáza zahŕňa napríklad udržovanie úzkeho rozmedzia teploty tela, ale aj určitú koncentráciu iónov (minerálnych látok), a to v najrôznejších častiach nášho organizmu – v bunke, v krvi, v medzibunkovom priestore a pod.
V rámci nedávneho prieskumu značky Mattoni1) respondenti správne odpovedali, že sa bez vody nedá žiť (31 %), že pomáha hydratovať telo (22 %), čistí organizmus (20 %) alebo že dodáva živiny (18 %). Len 4% však vedela, že voda súvisí s rovnováhou telesného prostredia. Pritom práve v tomto prípade hrá voda hlavnú rolu, spolu s minerálnymi látkami, ktoré sú pre vodné hospodárstvo tela zásadné.
„Jedným z najdôležitejších pojmov pre fungovanie nášho organizmu je rovnováha – telo si vyžaduje určitú stálosť. Stálosť vnútorného prostredia alebo homeostáza zahŕňa napríklad udržovanie úzkeho rozmedzia teploty tela, ale aj určitú koncentráciu iónov (minerálnych látok), a to v najrôznejších častiach nášho organizmu – v bunke, v krvi, v medzibunkovom priestore a pod. Telo je na výkyvy v koncentráciách iónov veľmi citlivé a už pri malých zmenách na ne reaguje. Stála koncentrácia a stále iónové zloženie patrí medzi veľmi dôležité životné deje, rovnako ako napríklad dýchanie,“ vysvetľuje RNDr. Michaela Bebová, biochemička a odborníčka na metabolizmus a chemické procesy v tele.
Prieskum Mattoni1) prezradil, že väčšina slovenskej populácie (96 %) považuje minerálne látky obsiahnuté vo vode za dôležité pre ľudský organizmus. Presne už ale nevie, prečo sú dôležité. Len 27 % respondentov totiž správne uviedlo, že minerálne látky sú dôležité kvôli celkovému fungovaniu tela.
„Jednoducho povedané, pokiaľ nebude mať telo dostatok minerálov, nebude fungovať tak, ako má. A pretože sú pre organizmus esenciálne, musia sa dopĺňať. Vstrebateľnosť minerálnych látok z vody, potravy a suplementov je rôzna a veľmi dobre si v tomto smere stoja minerálky, v ktorých sú minerálne látky rozložené na voľné ióny, ktoré nie sú nijako blokované na vstrebávanie. Prostredníctvom minerálnych vôd sú navyše minerály dodávané telu priebežne v menšom množstve, čo je oveľa prirodzenejšie a žiaduce než jednorazové vysoké dávky, keď telo aktuálne nevyužitý prebytok rovnako vylúči,“ upresňuje biochemička Bebová.
Tekutiny a minerálne látky je potrebné telu dodávať stále a priebežne. O to dôležitejšia hydratácia organizmu nastáva v okamihoch extrémnej straty vody. Respondenti3) tiež správne odpovedali, že ľudské telo stráca najviac vody pri hnačke, zvracaní, horúčke, športe. Práve pri športe, kedy dochádza k intenzívnemu poteniu, stráca telo také veľké množstvo tekutín a zároveň minerálnych látok, že môže nastať dehydratácia. Rovnako je to pri horúčke. Rovnako pri hnačke a zvracaní dochádza k veľkým stratám tekutín spolu s minerálnymi látkami, čo opäť môže viesť k dehydratácii. Veľmi vhodnou voľbou v otázke doplnenia potrebných tekutín a minerálnych látok je preto stredne alebo silne mineralizovaná voda.
K športovým aktivitám sa vyjadruje bežkyňa Anna Vitoušová, Mattoni FreeRun koučka a trénerka RunCzech: „šport je pre nás veľmi dôležitý, pretože predlžuje aktívny život, vyplavuje endorfíny, zlepšuje náladu, zvyšuje koncentráciu, dodáva morálku, súťaživosť aj rozptýlenie. Prináša nových priateľov z iných odborov, ale aj čas pre seba a s ním uvedomenie si sám seba. Pokiaľ sa jedná o šport vonku, ďalším prínosom je čerstvý vzduch, ktorý čistí hlavu a nabíja novou energiou. Poslednou dobou, zrejme aj vinou Covidu a uzavretím fitness centier, sa stáva veľmi populárnym medzi všetkými vekovými skupinami beh. Vznikajú bežecké skupiny a beh už neslúži len na zlepšenie kondície a zdravia, ale stal sa spoločenskou udalosťou.“
Aj keď je kondičný beh v mnohých aspektoch prospešný, je stále potrebné ho kompenzovať. To sa týka ako regenerácie, tak strečingu, pitného režimu alebo stravy. Táto kompenzácia umožňuje dlhodobé spokojné a hlavne zdravé športovanie. Pre začínajúcich bežcov, ale nielen pre nich, sú veľkým prínosom bežecké skupiny typu Mattoni FreeRun, ktoré pomáhajú s bežeckou problematikou. Skupinu vedie kouč, dohliadajúci na správny priebeh tréningu s rozcvičkou, ale aj na správne dopĺňanie vhodných tekutín.
„Tekutiny by sa mali dopĺňať priebežne a spoločne s minerálmi, ktoré sú vylučované potom a ktoré sú pre organizmus nemenej dôležité. Prírodná minerálna voda Mattoni obsahuje životne dôležité minerálne látky (draslík, horčík, vápnik), rovnako ako ľudské telo, a to v ľahko vstrebateľnej forme. Je tak nielen zdrojom potrebnej vody pre organizmus, ale zároveň aj veľmi vhodným doplnkom príjmu minerálnych látok,“ odporúča trénerka behu Anna Vitoušová a dodáva: „keď sa pozrieme na objem a zloženie potu2), získame jasnejšiu predstavu o tom, koľko vody a koľko akých minerálov pri sp