- Komerční sdělení -zeny
- Komerční sdělení -ženy
ZdravieŠedý zákal: Očné lekárky nám prezradili, s akými mýtmi...

Šedý zákal: Očné lekárky nám prezradili, s akými mýtmi sa najčastejšie stretávajú

-

- Komerční sdělení -aktuality

Očné ochorenie zvané šedý zákal, ktoré trápi najmä seniorov, je veľmi časté. Podľa štatistík postihuje každého druhého človeka staršieho ako 70 rokov. Hoci sa jedná o problém, ktorý sa dá ľahko riešiť vďaka rýchlej a bezbolestnej operácii, stále sa o ňom objavuje množstvo nepresností a poloprávd. Očné lekárky nám prezradili, s akými mýtmi sa najčastejšie stretávajú.

 1. mýtus
  Šedý zákal si privodíte, keď budete čítať pri zlom svetle!
  Pravá príčina choroby nie je známa, ale jedno je isté: Súvisí s prirodzeným starnutím oka, preto obvykle postihuje ľudí starších ako 60 rokov. Rizikovými faktormi sú okrem veku aj vyššie dioptrické chyby, diabetes, zápaly oka, dlhodobé užívanie niektorých liekov, fajčenie, ťažké úrazy oka, nadmerné infračervené a ultrafialové žiarenie či niektoré metabolické a celkové ochorenia. V žiadnom prípade ale nemôže byť vyvolaný čítaním pri zlom osvetlení. Tým si môžete oči maximálne unaviť.
 2. mýtus
  Choroba je možné liečiť kvapkami
  Neliečený šedý zákal môže viesť až k úplnému oslepnutiu. V rozvojových krajinách je katarakta dokonca jednou z najčastejších príčin slepoty. Nepomôžu vám však očné kvapky, ani lieky či špeciálne okuliare. Zmeny na šošovke sú nevratné, napriek tomu je tu dobrá správa: Kataraktu je možné odstrániť počas krátkej a bezbolestnej operácie, pri ktorej očný chirurg vymení poškodenú šošovku za umelú. Základný zákrok hradí v Českej republike všetky zdravotné poisťovne.
 3. mýtus
  Pri operácii sa musí použiť skalpel
  Nemusíte mať strach z ostrých nástrojov! Pri odstránení šedého zákalu je možné využiť femtosekundový laser LenSx, ktorý úplne nahrádza skalpel. Operácia riadená počítačmi je veľmi presná, je úplne prispôsobená každému pacientovi na mieru a umožní rýchlejšie hojenie. Tento typ zákroku však nie je hradený z verejného zdravotného poistenia.
 4. mýtus
  Malo by sa počkať, kým sivý zákal „dozreje“
  Predtým naozaj platilo, že sa šedý zákal operoval až v pokročilej fáze. Dnes už je ale všetko inak. „Čím skôr prídete, tým bude operácia jednoduchšia a šetrnejšia. Čím je šedý zákal väčší, tým je očná šošovka tvrdšia a jej odstránenie je pri operácii náročnejšie,“ vysvetľuje MUDr. Lucie Valešová z Očnej kliniky NeoVize Praha. Vhodné načasovanie operácie konzultujte s očným lekárom a nespoliehajte sa na to, že sa ochorenie rozvíja pomaly a na riešenie je dosť času, u každého je totiž rozvoj ochorenia inak rýchly, a zatiaľ čo u jedného človeka môže trvať roky, u iného je to otázka mesiacov, navyše kvôli pozvoľnému vývoju môže pacientovi subjektívne pripadať, že vidí dobre, ale v skutočnosti to tak nie je. Preto je dôležité, aby ľudia nad 60 rokov pravidelne navštevovali očného lekára každý rok.
 5. mýtus
  Po operácii budem musieť nosiť okuliare
  Tento mýtus môže opäť prameniť z dôb dávno minulých. Ešte v 80. rokoch minulého storočia sa zakalená šošovka pri operácii vybrala celá z oka, rana sa šila a výsledkom bolo, že oko zostalo bez šošovky. Preto sa potom predpisovali hrubé okuliare plus desať dioptrií, ktoré nahrádzali odstránenú šošovku. Dnes je operácia šedého zákalu naopak ideálna príležitosť, ako závislosť na okuliaroch znížiť! Umelá vnútroočná šošovka dokonale nahrádza dioptrickú silu pôvodnej očnej šošovky, takže voľbou vhodného typu šošovky je možné odstrániť krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj astigmatizmus. Väčšina ľudí po operácii šedého zákalu pri aplikácii monofokálnych vnútroočných šošoviek nepotrebuje okuliare na diaľku. Okrem monofokálnej šošovky ale môžete zvoliť šošovku trifokálnu, torickú či asférickú, záleží na vašej dioptrickej vade. Trifokálne očné šošovky vám zlepšia videnie na blízko, na strednú vzdialenosť aj na diaľku, torické vnútroočné šošovky korigujú aj astigmatizmus a moderné asférické vnútroočné šošovky zlepšujú videnie za šera a zhoršených svetelných podmienok. Novinkou je šošovka Vivity s predĺženou hĺbkou ostrosti. Môžu si ju zvoliť aj ľudia, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu mať trifokálnu šošovku, napriek tomu chcú vidieť ostro na diaľku aj na strednú vzdialenosť. „Menej ako tretina pacientov s Vivity žiada predpis okuliarov do blízka, vo väčšine prípadov sú pacienti spokojní aj s videním do blízka bez okuliarov. Ohlasy pacientov sú veľmi priaznivé,“ hodnotí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc, primárka Očnej kliniky NeoVize Brno. Pri správne zvolenom type vnútroočnej očnej šošovky teda môžete okuliare definitívne odložiť a získať ostrý zrak vo všetkých situáciách.

 1. mýtus
  Po čase budem musieť na operáciu znova
  Kdeže! Kvalitná umelá vnútroočná šošovka nepodlieha biodegradácii a zostáva v oku natrvalo, v priebehu života ju teda netreba vymieňať. Práve preto je ale dôležité si vybrať správny typ vnútroočnej šošovky, pretože vám zostane v oku až do konca života. Takzvaná explantácia šošovky alebo jej vyňatie z oka sa vykonáva iba vo výnimočných prípadoch. „Pacient by sa vždy pred operáciou mal pýtať, o aký kvalitný implantát ide. Mal by si zistiť, aký je jeho materiál – najlepšie sú hydrofóbny akrylát alebo hydrofilný akrylát s hydrofóbnym povrchom, tie vykazujú najlepšiu dlhodobú čírosť materiálu.

Mohlo by se vám líbit

Chcete si doma vytvoriť krásny účes? Použite teplovzdušnú kefu či trojkulmu

Mať účes, ktorý je slušivý a podčiarkuje krivky tváre, by mala mať každá žena. Preto by mala zájsť aspoň...

Kos

Kosy sú fascinujúce vtáky, ktoré sa vyskytujú v rôznych prostrediach od lesov až po mestské oblasti. Patria medzi najobľúbenejšie...
- Komerční sdělení -zpravy

Trápite sa s akné? Na vine môže byť hormonálna nerovnováha.

S akné sa najčastejšie stretávame v puberte. V dnešnej dobe, ale existuje veľké množstvo žien, ktoré s ním zápasí aj v dospelosti. Niekedy...

Už jste četli?

Chcete si doma vytvoriť krásny účes? Použite teplovzdušnú kefu či trojkulmu

Mať účes, ktorý je slušivý a podčiarkuje krivky tváre,...

Kos

Kosy sú fascinujúce vtáky, ktoré sa vyskytujú v rôznych...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje