Kvapavka patrí našťastie k ochoreniam, s ktorými sa nestretávame príliš často. Ak sa ale dostaví, dokáže pacientov „pekne“ potrápiť. Neradno ju podceňovať, a pokiaľ máte podozrenie na toto nepríjemné ochorenie, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc.
Kvapavka a jej príznaky
Kvapavka sa radí medzi pohlavné choroby, ktoré mnohí z nás z počutia poznajú. Vieme, že existuje, ale väčšinou už nevieme, ako sa prejavuje, alebo ako ju môžeme dostať, príp. čo sa v tele počas nej deje.
Odborne sa jej hovorí gonorrhoea a nakazíte sa prostredníctvom baktérií. Tie sa k vám dostanú spravidla pohlavným stykom.
Choroba kvapavka príznaky trochu mení s ohľadom na to, či je chorý muž, alebo žena. Najčastejšie sa stretávame s pálením, bolesťami pri močení a hnisavým výtokom z močovej trubice, od čoho je odvodený názov kvapavka.
U žien nemusia byť ale príznaky viditeľné, napriek tomu sú citeľné. Stretávame sa s opuchom a bolestivosťou v oblasti intímnych partií, častý je tiež žltý alebo zelený výtok a krvácanie aj mimo termínu menštruácie. V prípade, že sa choroba dostane do sily a závažnejšej fázy, nastúpiť môžu aj symptómy ako horúčka, kŕče, dávenie. Kvapavka napáda aj hltan a konečník, pri napadnutí hltana sú príznaky rovnaké, ako pri angíne.
To, že máte kvapavku, zistíte vďaka testom výterov močovej trubice, vyšetreniu moču a rozboru krvi. Odhalenie kvapavky je tak spoľahlivé.
Ako na prevenciu a liečbu kvapavky
Prevenciou pred kvapavkou je chránený sex, teda používanie kondómu. Prevenciou je tiež pohlavný život s jedným partnerom. V prípade promiskuity sa táto choroba veľmi rýchlo šíri.
Kvapavka liečba sa vykonáva za pomoci antibiotík. Tá by mala do 14 dní pomôcť a choroba odznie.
Dôležité je, aby boli kontaktovaní všetci, s ktorými mala chorá osoba pohlavný styk, a bolo zistené, či tiež netrpia kvapavkou. Počas choroby je nutné zachovať pohlavnú zdržanlivosť.
Viac informácií nájdete na Gynella.com.