- Komerční sdělení -zeny
- Komerční sdělení -ženy
ZdravieZápal močových ciest nie je dobré podceňovať

Zápal močových ciest nie je dobré podceňovať

-

- Komerční sdělení -aktuality

Keď hovoríme o zápale močových ciest, máme veľmi často na mysli zápal močového mechúra. Komplexne je ale do močových ciest zahŕňaná aj močová trubica, močovod alebo obličky, pričom všetky tieto orgány môžu mať zápal. Zvlášť, keď sa neriešia v počiatku, môže skutočne z „obyčajného“ zápalu močového mechúra vzniknúť pomerne nebezpečné ochorenie zápal obličiek. Infekcia močových ciest môže byť obzvlášť vážna u tehotných žien.

U žien je zápal močového mechúra pomerne častý a podľa štatistík sa s ním stretne asi 50% žien.

Ako sa zápal močových ciest prejavuje?

U väčšiny z nás sa na začiatku ochorenia dostaví horúčka, časté sú aj bolesti v krížoch a časté nútenie na močenie. Moč pritom môže zapáchať viac, než je bežné, alebo v nej môže byť viditeľná krv.
Tehotné ženy si musia dávať na zápal obličiek pozor, pretože zväčšujúca sa maternica môže tlačiť na močovod a prispieť k rýchlemu rozvinutiu infekcie. V tehotenstve táto choroba môže dokonca vyvolať predčasný pôrod.

Keď je zápal močových ciest chronický

Stretávate sa so zápalom močového mechúra alebo močových ciest trikrát za rok a častejšie? Potom už hovoríme o chronickom ochorení. Pri dlhotrvajúcej infekcii sa kapacita mechúra znižuje, čo spôsobuje potrebu močiť častejšie. Pokročilý stav vedie k zápalu obličiek.


Baktérie E.coli ako častý pôvodca zápalu močových ciest


Zápal močových ciest vo väčšine prípadov spôsobuje baktéria E.coli, ktorá sa prirodzene nachádza v žalúdku a črevách. Normálne telu neškodí, podobne ako napr. zlatý stafylokok, ale keď sa dostane do močového ústrojenstva, môže spôsobiť infekciu. Je častá u žien kvôli dĺžke močovej trubice. Meria asi len 4 cm a je „nevhodne“ umiestnená. Ľahko sa do nej dostanú baktérie z konečníka. Zápal ale môžu spôsobiť aj plesne a vírusy.


Prečo vás zápal močových ciest stretne?


Rizikovou situáciou je pohlavný styk, ešte rizikovejší je análny styk. Ohrozuje vás aj nedostatočný pitný režim, zadržiavanie močenia, prechladnutie. Častejšie postihuje zápal ženy v menopauze, a to z dôvodu zníženia hladiny estrogénu.
Viac informácií nájdete na gynella.com/sk/.

Mohlo by se vám líbit

Airbike a kardiovaskulárny tréning

V snahe udržať si zdravie a kondíciu máte na výber mnoho foriem cvičenia, z ktorých kardiovaskulárny tréning patrí medzi...

Fruity Gold 81 | Hoď si ovocnou kockou!

Ovocné automaty sú skrátka nesmrteľná klasika. Hráči ich milujú a provideri neustále servírujú nové a vylepšené kúsky, pre maximálny...
- Komerční sdělení -zpravy

Najčastejšie zdravotné problémy žien a ako sa im vyhnúť

Zdravie žien je komplexná téma, ktorá zahŕňa rôzne aspekty od hormonálnych porúch až po duševné zdravie. V tomto článku...

Už jste četli?

Airbike a kardiovaskulárny tréning

V snahe udržať si zdravie a kondíciu máte na...

Fruity Gold 81 | Hoď si ovocnou kockou!

Ovocné automaty sú skrátka nesmrteľná klasika. Hráči ich milujú...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje