- Komerční sdělení -zeny
- Komerční sdělení -ženy
ZdravieSyndróm polycystických ovárií

Syndróm polycystických ovárií

-

- Komerční sdělení -aktuality

Syndróm polycystických ovárií (PCOS) je charakterizovaný výrazne zväčšenými vaječníkmi pokrytými veľkými folikulmi, ktoré sú dôsledkom chronickej absencie ovulácie, teda situácie, keď telo nie je schopné pravidelne uvoľňovať vajíčka a mať normálny menštruačný cyklus ako zdravá žena.

PCOS je pomerne komplikované ochorenie, ktoré postihuje celý systém endokrinných žliaz a odhaduje sa, že ním trpí 5 – 10 % žien. Súvisí s nadprodukciou mužských hormónov v tele a je hlavnou príčinou neplodnosti u žien.

Ženy s PCOS často vykazujú nezvyčajné mužské črty a môžu pôsobiť „hrubo“. Často nemajú výrazné krivky a zvýšená hladina mužských hormónov u nich vedie k vypadávaniu vlasov a nadmernej tučnosti. Nápadné sú aj kožné zmeny, ako napríklad akné, ktoré sa môže objaviť aj po puberte, a zvýšená pigmentácia, najmä v oblasti tváre, kde sa im často tvoria pigmentové škvrny nad hornou perou.

Nadmerná produkcia androgénov môže spôsobiť zvýšené ochlpenie v oblastiach typických pre mužov: na lícach, nad perou a na brade, ako aj na hrudi, chrbte a bruchu.

Medzi ďalšie príznaky tohto ochorenia patrí nevysvetliteľné priberanie na váhe, inzulínová rezistencia, ťažkosti s otehotnením, potraty, pocit nadúvania, bolesti panvy alebo problémy so spánkom.

Ženy s PCOS majú často patologicky zvýšenú hladinu luteinizačného hormónu LH, ktorý sa produkuje v prednom laloku hypofýzy a ktorého produkciu riadi hypotalamus. Oba tieto orgány sú súčasťou tzv. limbického mozgu, ktorý je okrem iných funkcií „centrálny“ pre riadenie nášho fyzického a duševného zdravia. Preto týmto syndrómom často trpia ženy, ktoré boli od útleho veku štylizované do mužských rolí, ženy, ktoré pracujú v prevažne mužskom pracovnom kolektíve alebo sú vystavené dlhodobému, chronickému stresu, ktorý zaťažuje spomínaný limbický mozog natoľko, že začne „nesprávne“ fungovať.

Najdôležitejšie zásady pre prirodzenú liečbu PCOS

Dbajte o zdravie pečene a podporujte peristaltiku čriev. Hormóny sa z tela vylučujú okrem iného cez pečeň a potom cez stolicu. Ak je pečeň preťažená, nedokáže z krvného obehu odstrániť prebytočné hormóny, ktoré potom ďalej cirkulujú v tele. To samo o sebe môže vyvolať ich vyššie hladiny. Ak sa črevá pohybujú pomaly, hormóny zo stolice, ktoré zostávajú v hrubom čreve príliš dlho, sa opätovne vstrebávajú do krvného obehu a opäť spôsobujú neželané zvýšené hladiny.

Kontrola hladiny cukru v krvi je veľmi dôležitá, pretože inzulínová rezistencia, ktorá sa u žien s PCOS často vyskytuje, zvyšuje riziko vzniku cukrovky a zhoršuje PCOS. Je veľmi dôležité vyhýbať sa potravinám obsahujúcim rafinovaný cukor, jesť jedlá bohaté na bielkoviny a pravidelne cvičiť.

Takto sa vám stabilizuje hladina cukru v krvi

Pre ženy s PCOS je veľmi dôležité udržiavať správnu funkciu štítnej žľazy. Keď je jej funkcia znížená alebo zapálená, PCOS sa zhoršuje.

Snažte sa neužívať žiadnu formu syntetických hormónov

Maximálne znížte príjem mliečnych výrobkov, najmä jogurtov a pitia kravského mlieka. Nejedzte údeniny, sladené nápoje, čo najviac obmedzte alkohol a trans-tuky.

Štýlujte sa do ženských rolí. Obliekajte sa ako žena, chodievajte na cvičenia, ktoré povzbudia ženskú energiu (brušné tance, hormonálna joga). Starajte sa o seba!

Bylinné kúry fungujú skvele

Z princípu vzniku tohto ochorenia je veľmi dôležité harmonizovať celý systém endokrinných žliaz, podporiť pečeň a tiež ženské pohlavné orgány.

Mohlo by se vám líbit

Airbike a kardiovaskulárny tréning

V snahe udržať si zdravie a kondíciu máte na výber mnoho foriem cvičenia, z ktorých kardiovaskulárny tréning patrí medzi...

Fruity Gold 81 | Hoď si ovocnou kockou!

Ovocné automaty sú skrátka nesmrteľná klasika. Hráči ich milujú a provideri neustále servírujú nové a vylepšené kúsky, pre maximálny...
- Komerční sdělení -zpravy

Najčastejšie zdravotné problémy žien a ako sa im vyhnúť

Zdravie žien je komplexná téma, ktorá zahŕňa rôzne aspekty od hormonálnych porúch až po duševné zdravie. V tomto článku...

Už jste četli?

Airbike a kardiovaskulárny tréning

V snahe udržať si zdravie a kondíciu máte na...

Fruity Gold 81 | Hoď si ovocnou kockou!

Ovocné automaty sú skrátka nesmrteľná klasika. Hráči ich milujú...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje