Zima síce ešte nie je na konci, už teraz ale nastáva čas pripraviť záhradu na príchod jari. Na niektoré práce je totiž vhodná doba už počas februára. Čím začať, na čo nezabudnúť a s čím ešte počkať?
Trávnik a záhony
Počas februára a marca nastáva pre záhradkárov pravá chvíľa začať s prípravou záhrady na príchod jari. Medzi prvými si starostlivosť zaslúži trávnik a záhony. „Väčšinovú časť záhrady často zaberá práve trávnik. Po zime je nutné vyhrabať všetky odumreté časti, zvyšky lístia, prípadne mach. Tieto práce sa robia za pomoci kovových tvrdých hrablí. Pokiaľ je to možné, je vhodné použiť vertikutátor, ktorý nielen prereže trávnu mačinu, ale aj prevzdušnú pôdu,“ odporúča Eduard Chvosta, zástupca riaditeľa pre záhradnícke odbory Strednej odbornej školy Jarov (SOŠJ).
REKLAMA
Skraje jari by malo dôjsť aj k prekypreniu pôdy v záhonoch. „To je možné vykonávať nielen ručne rýľom alebo motykou, ale aj strojom – rotavátorom. Dochádza pri nej k rozbíjaniu väčších hrúd a prevzdušneniu, ktoré podporuje mikrobiálne procesy v pôde, a tak aj zvyšuje úrodnosť pôdy. Počas tejto operácie sa zapravia aj zvyšky častí rastlín, hnoja, kompostu a pod. Výsledkom je urovnaný a našuchorený záhon pripravený na jarný výsev či výsadbu. Nájsť správny termín v predjarí býva často ťažké z dôvodu veľkej vlhkosti pôdy, ktorá spôsobuje ťažkú manipulovateľnosť. Je teda vhodné počkať, kým povrch pôdy ľahko uschne,“ popisuje odborník na údržbu záhrad.
Stromy
Na novú sezónu treba pripraviť aj stromy. Niektoré je možné prerezať už teraz, u iných je žiaduce počkať na kvet. S postrekom proti škodcom je možné začať hneď. „Ovocné stromy je možné z hľadiska termínu rezu rozdeliť do dvoch skupín. V predjarí (pred rašením) režeme jadroviny a drobné bobuľoviny. V plnej jari, keď rastliny už kvitnú, režeme chúlostivejšie kôstkoviny. Väčšie rezné rany (prípadne mrazové dosky) je možné ošetriť stromovými balzamami, najlepšie s obsahom fytohormónov. Zimný (predjarný) postrek proti škodcom a hubovým chorobám sa vykonáva pred rašením listov. Proti škodcom sa používajú prípravky na báze olejov a proti hubovým chorobám preparáty s obsahom síry alebo medi. Väčšina z nich nie je pre človeka a životné prostredie toxická,“ uvádza Chvosta.
Výsev
Veľká časť záhradných rastlín dokáže prezimovať vonku, potom by sa ale mali na novú sezónu mierne upraviť. „U trvalkových záhonov je potrebné odstrániť odumreté minuloročné stonky, listy či odkvitnuté kvetenstvo. Pokiaľ budeme premýšľať o okrasnej záhrade, je možné už teraz vysievať trávnik, lúčne zmesi či neskôr aj letničkové zmesi pre priamy výsev. V zeleninárskej záhrade sa ako prvá vysieva koreňová zelenina, ako je napríklad mrkva. Kríky kvitnúce počas leta, ako je komula, nazývaná laikmi motýlí ker, je potrebné orezať nízko nad zemou. Aj keď jarné slniečko láka k aktivite na záhrade, je nutné s rozumom zvážiť výsadbu sadeníc zeleniny, dvojročiek či letničiek,“ hovorí Chvosta.
Kompost
Záhradkári by určite nemali zabudnúť na kompost – aj ten treba na nadchádzajúcu sezónu pripraviť. „Jar je praktickým termínom na otvorenie kompostérov a prípravy kvalitnej zeminy prekatrovaním minuloročného kompostu. Vzniknutý organický odpad sa dá použiť ako základ pre nadchádzajúci ročný kompost a je dobré premiešať ho s materiálom z jarného upratovania záhrady, ako je vyhrabaná tráva, machy, lístie, ostrihané trvalky alebo aj štiepka vzniknutá rozdrvením ostrihaných vetiev z ovocných a iných drevín. Na ďalšiu sezónu tak vznikne prázdna kója, ktorú budeme potrebovať na ukladanie bioodpadu zo záhrady počas celého nadchádzajúceho vegetačného obdobia,“ radí Chvosta.